Tauriin 6.20€

Kogus: 250g

Tauriin ehk 2-aminoetaansulfoonhape on orgaaniline keemiline ühend, mis kuulub biogeensete aminohapete rühma, s.t esineb loomsetes kudedes. Tunnus, mis eristab seda valgu aminohapetest, on karboksüülhapperühma puudumine. Tauriinis on sulfoonrühm (monovalentne funktsionaalrühm, mida leidub sulfoonhapetes).

Sellel aminohappel on lai toimespekter, kuid kõige sagedamini kasutatakse seda lihaste toetajana pärast rasket treeningut. Seetõttu võib seda leida paljudest sportlastele mõeldud toidulisanditest. Lisaks on sellel palju muid funktsioone, sealhulgas ajufunktsiooni ja südame kokkutõmbeid toetav valik.

Praegu kasutavad tauriini kõige sagedamini lihaste taastumisprotsesside toetamisest huvitatud inimesed (sportlased, füüsiliselt töötavad inimesed), kuid sellel ühendil on palju rohkem rakendusi, mida tasub täna tundma õppida. See on oluline nii meie ilu kui ka tervise jaoks.

Paljudele võib tunduda huvitav, et tauriini lisatakse beebitoitudesse (rinnaga toidetavad lapsed saavad seda ema toidust), kosmeetikasse ja kassitoitudesse. Need loomad ei ole võimelised seda ühendit iseseisvalt sünteesima (erinevalt inimestest) ja peavad selle hankima välistest allikatest.
Päritolu: 

2-aminoetaansulfoonhappe avastasid 1827. aastal Friedrich Tiedemann ja Leopold Gmelin. Kaks Saksa teadlast eraldasid tauriini veise sapist. Siit pärineb ka selle aine nimi – ladina keeles tähendab sõna taurus härga või härga. Kuigi tauriin avastati 19. sajandi alguses, polnud inimestel kuni 1970. aastateni aimugi, kui oluline aine see on. Alles siis süveneti teemasse ja märgati selle arvukaid omadusi. Selgus, et sellel võib olla kasulik mõju nii inim- kui ka loomaorganismidele. Esiteks on avastatud, et see peatab lihastes toimuvad kataboolsed protsessid ning omab ka anaboolset toimet.

Tauriini omadused

Tauriin on β-aminohape, tal ei ole asümmeetrilisi aatomeid, seetõttu puuduvad tal L- ja D-isomeerid. Kuna tegemist on mittevalgulise aminohappega, siis seda valkudes ei leidu (ei osale lihaste ülesehituses). Sellest hoolimata on see rühm oluline mitmete bioloogiliste funktsioonide jaoks.

Mittevalgulised aminohapped võivad toimida metaboliitidena mitmesugustes inimkehas toimuvates reaktsioonides, mõned neist on bakterite toodetud antibiootikumid. Tauriin esineb vabas olekus vereringes ja kudedes. Selle kontsentratsioon inimkehas on 1/1000 kehamassist. See ei pruugi tunduda palju, kuid arvestades, et see on mittevalguline aminohape, on seda tõesti palju. Suurimad kogused leidub skeletilihastes, neerudes, maksas, võrkkestas, ajus ja südames. Tasub olla teadlik, et selle aminohappe sünteesiprotsess toimub kahe teise aminohappe, nimelt metioniini ja tsüsteiini osalusel.

Tauriinil on tugev ketaboolne toime, mis tähendab, et tal on võime transportida ja säilitada lämmastikku, toetades lihaste taastumist pärast füüsilist aktiivsust. See stimuleerib lihaseid ja valgu tootmist, et struktuure taastada. Lisaks mõjutab tauriin kaltsiumi taset rakkudes, säilitab vee-elektrolüütide tasakaalu ning vastutab ka elektrolüütide kontsentratsiooni reguleerimise eest.

Sellel on ka antioksüdantsed omadused (osaleb sapphapete moodustumisel ja moduleerib põletikulise reaktsiooni kulgu). Selle aminohappe kõrgeid kontsentratsioone võib leida muu hulgas imetajate rakkudes ja plasmas. Tuleb meeles pidada, et mõnikord ei suuda inimkeha seda ise sünteesida, mistõttu on mõnel juhul vajalik täiendav lisamine.

Tauriinipuuduse oht on kõige suurem veganitel, taimetoitlastel, eakatel ja regulaarselt treenivatel inimestel.

Rakendus

Tauriini kasutavad peamiselt sportlased selle antikataboolse ja anaboolse toime tõttu. Tauriin on ühend, mis ei mõjuta otseselt massi kasvu, kuid see on võimeline kiirendama raske ja regulaarse treeningu mõju. Inimeste jaoks toimib see lämmastiku ladu ja transportijana. Mitte igaüks ei tea, et lämmastik on vajalik aine füüsilise tegevuse käigus kahjustatud kudede rekonstrueerimisel.

Tänu sellele keemilisele elemendile suudavad koed oma struktuuri ise taastada. Tauriini teine ​​eelis on tema osalemine kreatiini (aminohape, mis võimaldab lihaste kiiret taastumist ja massi suurenemist) transpordis. Kõigi sportlaste jaoks peaksid aga liikumine ja tervislik toitumine olema võtmetähtsusega. Loomulikult võib spetsiaalsete toidulisandite kasutamine lihasmassi kasvatamisel positiivselt mõjutada.

Siiski tasub meeles pidada, et isegi tauriini võtmisel ei saa te arvestada üleöö lihasmassi suurenemisega. Paljud inimesed arvavad, et spetsiaalsete toidulisandite kahekordne või isegi kolmekordne annus võib seda protsessi kiirendada. Enamik neist on väga valed. Seetõttu on nii oluline kasutada kõiki tooteid ettevaatlikult.

Nende kasutamine on lubatud, kuid me peame seda alati targalt tegema. Huvitaval kombel on sellel ainel võime võidelda rasvumise vastu. Selgub, et kaloririkkad toidud võivad viia insuliini vabanemiseni, mis omakorda soodustab rasvavarude teket. Tänu sellele eemaldatakse liigsed glükoosi kogused vereringest ja viiakse kudedesse, kus seda kasutatakse. Sellel aminohappel võib olla kasulik mõju ka kesknärvisüsteemile, kuna see toimib neurotransmitterina.

Samuti on teatatud, et tauriini saab kasutada rakumembraani stabiliseerimiseks, võrkkesta kaitsmiseks oksüdatiivse stressi mõjude eest, osmoregulatsiooniks ja ka südamelihase kontraktsioonijõu tugevdamiseks. Tauriini soovitatakse inimestele, kes võitlevad autismi, ADHD, alkoholismi, diabeedi, hepatiidi, kõrge vererõhu ja isegi epilepsiaga.

Praegu puuduvad aga uuringud, mis kinnitaksid selle 100% efektiivsust ülaltoodud juhtudel. Seetõttu saab neid kasutada ainult ravi toetajana. Ei saa mainimata jätta tauriini kasutamist toiduainetööstuses, kuna see on energiajookide koostisosa. See juhtub seetõttu, et sellel on positiivne mõju närvisüsteemi toimimisele. Selle tulemusena on meil pikenenud ärkvelolek, mis võimaldab meil kauem tõhusamalt töötada ja treenida.

Tauriini annus

Tauriin on aminohape, mida leidub paljudes toiduainetes. Nende hulka kuuluvad peamiselt liha (linnumaks, seamaks, veisemaks, kalkuniliha), kala, koorikloomad ja mereannid. Käsi tasub sirutada ka piima (nii kitse kui lehma), läätsede, herneste, viigipirnide, tatra ja kikerherneste järele. Huvitaval kombel leidub seda ühendit suurtes kogustes merevetikates. Mõnele inimesele meeldib kasutada sünteetiliselt saadud tauriini, mida leidub energiajookides, imiku piimasegudes ja spetsiaalsetes toidulisandites.

Suurenenud annused on sageli vajalikud sportlastele, vaimselt aktiivsetele ja füüsiliselt aktiivsetele inimestele, sest isegi hoolikalt kohandatud toitumine ei pruugi tagada piisavas koguses seda aminohapet. Tauriini tuleb alati kasutada vastavalt tootja soovitustele, kuid antud on maksimaalsed ööpäevased annused. Kui meil on pulbriline toidulisand, ei tohiks me seda toodet tarbida rohkem kui 3 grammi päevas. Kapsellisandite puhul võrdub see kogus tavaliselt 1 kuni 2 kapsliga.

Tauriin on meie keha poolt väga hästi talutav toode, mille ülejääk eemaldatakse loomulikult neerude kaudu. Loomulikult esineb kõrvaltoimeid, kuid siiani ei ole selle toote kasutamisel teatatud tõsistest tagajärgedest. Peamised vastunäidustused on rasedus ja imetamine. Inimesed, kes võitlevad bipolaarse häirega, inimesed, kes võtavad psühhotroopseid ravimeid, ja kõik, kes on toiduvalkude suhtes allergilised, peaksid samuti toodet vältima. Kuid igaüks, kellel on kahtlusi, peaks konsulteerima oma arstiga.

See kehtib eriti inimeste kohta, kes võtavad ravimeid (peamiselt psühhotroopseid ravimeid).