Anubis 25€

Mõõdud: kõrgus 17,5 cm, pikkus 20 cm, alus 19 cm x 5,5 cm
Materjal: vaik

Anubist, surnute jumalat, kujutati šaakalina või koerana, nagu neid sageli haudadel nähti. Must värv tähistab inimkehade värvi pärast palsameerimist.
Anubis (/əˈnjuːbɪs/;[2] Vana-Kreeka keeles: Ἄνουβις), tuntud ka kui Inpu, Inpw, Jnpw või Anpu Vana-Egiptuse keeles on jumal Anoup teejuht allilma, Vana-Egiptuse religioonis kujutatakse tavaliselt koera või koerapeaga mehena.
Nagu paljud iidsed Egiptuse jumalused, täitis Anubis erinevates kontekstides erinevaid rolle. Anubist kujutati haudade kaitsjana juba I dünastia ajal (umbes  3100 – u 2890 eKr) ning oli ka palsameerija. Keskriik (umbes 2055–1650 eKr) asendas ta allilma isanda rollis Osirisega. Üks tema silmapaistvamaid rolle oli jumal, kes juhatas hingi hauatagusesse ellu. Ta käis "Südame kaalumise" ajal kaalumas, mille käigus tehti kindlaks, kas hing pääseb surnute riiki. Anubis on üks Egiptuse panteonis kõige sagedamini kujutatud ja mainitud jumalaid, siiski ei puudutanud teda ükski asjakohane müüt.
Anubist kujutati mustana, see värv sümboliseeris taastumist, elu, Niiluse jõe pinnast ja surnukeha värvimuutust pärast palsameerimist. Anubist seostatakse tema venna Wepwawetiga, teise Egiptuse jumalaga, keda kujutatakse koera peaga või koerte kujul, kuid halli või valge karvaga. Ajaloolased oletavad, et lõpuks ühendati need kaks arvu.Anubise naissoost kolleeg on Anput. Tema tütar on madujumalanna Kebechet.
Vanas kuningriigis (umbes  2686 eKr – u. 2181 eKr) koosnes tema nime hieroglüüfidesse kirjutamise standardviis helimärkidest inpw, millele järgnes šaakal[a] märgi ḥtp kohal.