Tšakrad (sanskriti sõnast चक्र (cakrá) 'ring, ratas') on hinduismi ja budismi tantristlikes ja joogaõpetustes ning vaimsetes praktikates, samuti paljudes New Age'i õpetustes ja praktikates figureerivad väidetavad väekeskused inimese peenkehas.

India traditsioonilise meditsiini järgi on need peenkeha pinnal paiknevad rattakujulised pöörlevad peenmateeria keerised. Nad lähtuvad füüsilise keha kindlatest punktidest ning läbistavad lehvikutaoliselt laienevalt peenkehakihid. Nad on energiate vastuvõtu ja ülekande fookused.

Eri süsteemide järgi on neid erinev arv. Läänes tuntakse enim seitsme tšakra süsteemi. Tšakraid kujutatakse tavaliselt kas õie- või rattakujulistena. Esimesel juhul jaguneb ta õielehtedeks, teisel juhul kodarateks. Õielehtede või kodarate arv on igal tšakral erinev.

Kuigi tšakrate olemust tõlgendatakse erinevalt, on kõigis süsteemides järgmised ühisjooned.

 • Koos ihukanalite (nāḍi) ja praanadega moodustavad nad peenkeha.
 • Nad paiknevad piki keskset ihukanalit (suṣumṇā), mis kulgeb piki selgroogu või selle sees.
 • Läbi tšakrate kulgeb kõrvuti suṣumṇā'ga veel kaks ihukanalit – idā ja piṅgalā.
 • Igal tšakral on "õielehed" ehk "kodarad". Mõnes traditsioonis, näiteks Tiibeti traditsioonis hargnevad need tuhandeteks ihukanaliteks, mis kulgevad läbi keha.
 • Tavaliselt seostatakse neid ühe mantra seemnesilbiga ning sageli värvuste ja jumalustega.

Svāmi Maheśvarānanda kirjeldab tšakrat nii: "... jõujaam selle poolest, kuidas ta genereerib ja salvestab energiat, kusjuures kosmosest tulevat energiat tõmmatakse tugevamalt sisse nendes punktides. Põhilised ihukanalid idā, piṅgalā ja suṣumṇā (sümpaatiline närvisüsteem, parasümpaatiline närvisüsteem ja kesknärvisüsteem) kulgevad piki lülisammast kõverat teed pidi ning ristuvad mitu korda. Lõikumiskohtadel moodustavad nad tugevad väekeskused, mida tuntakse tšakratena. Inimkehas on kolme tüüpi väekeskusi. Madalamad ehk loomalikud tšakrad asuvad varvaste ja vaagnapiirkonna vahel, näidates, et evolutsiooniliselt me pärineme loomariigist. Inimlikud tšakrad asetsevad piki lülisammast. Lõpuks, kõrgemad ehk jumalikud tšakrad asuvad selja tipu ja pealae vahel.".

Anodea Judith (1996:5) annab tšakratele tänapäevase tõlgenduse: "Tšakra usutakse olevat aktiivsuskeskus, mis võtab vastu, assimileerib ja väljendab elujõuväge. Sõna "tšakra" tähendab sõna-sõnalt 'ratas' või 'ketas' ja osutab bioenergeetilise aktiivsuse pöörlevale sfäärile, mis vastab lülisambast hargnevatele suurtele ganglionidele. Tavaliselt kirjeldatakse kuus niisugust tšakrat, mis asetsevad kohakuti selgroo alusest kuni otsmiku keskpaigani, kusjuures seitsmes asetseb teispool füüsilist maailma. Kuus tähtsamat tšakrat vastavadki kuuele teadvuse põhiolekule..."

Susan Shumsky (2003:37) ütleb: "Usutakse, et iga tšakra inimese lülisambas mõjutab või isegi juhib kehalisi funktsioone oma selgroopiirkonna lähedal. Et autopsiatel tšakraid ei leita, arvab enamik inimesi, et need on viljaka kujutlusvõime vili. Ent nende olemasolu on Kaug-Ida traditsioonides hästi dokumenteeritud..."

Tšakrad on väekeskused, mis paiknevad piki selgroogu inimese närvisüsteemi tähtsamates hargnemiskohtades, alates lülisamba alusest kuni pealaeni; neid läbib kolm tähtsat väekanalit – suṣumṇā, idā ja piṅgalā. Tšakrat peetakse inimese praana punktiks või aukliideseks. Shumsky (2003:37) ütleb, et "praana on inimese peenkeha, tema energiavälja ning kogu tema tšakrate süsteemi põhikomponent ... elu võti ja energia allikas universumis."

Tavaliselt kirjeldatakse järgmist seitset põhitšakrat:

 • mūlādhāra (मूलाधार; juurtšakra), punane, vaagna piirkonnas (munasarjad, eesnääre)
 • svādhiṣṭhāna (स्वाधिष्ठान; sakraaltšakra), oranž, nabast circa 3 sõrme paksuse jagu allpool (õndraluust ülalpool)
 • maṇipūra (मणिपूर; päikesepõimikutšakra), kollane, kolmnurga piirkonnas (naba piirkonnas)
 • anāhata (अनाहत; südametšakra), roheline, südamepiirkonnas
 • viśuddha (विशुद्ध; kõritšakra), sinine, kõri- ja kaelapiirkonnas
 • ājñā (आज्ञा: kulmu- ehk kolmanda silma tšakra), indigosinine, keset laupa (käbinääre ehk kolmas silm)
 • sahasrāra (सहस्रार; kroontšakra), lilla, pealae tipus
  https://et.wikipedia.org/wiki/T%C5%A1akrad